Is homemade pizza really cheaper than store-bought? Does take much more effort to make? 
Yes. And No.

When I was really sick with this pregnancy, we bought all our pizza. On average, a decent pizza cost $6.50 because I didn’t have enough energy to look around for good deals. Even with a good deal, the cheapest I’ve paid for a pizza that thoroughly feeds my family is $4.50. We have three children and need two pizzas, using some for leftovers the next day, so double the price to $9 at the least for two pies.

And takeout? Unless you get a really good deal, it’s probably going to cost around $8-$10 for each one-topping pizza.

I’m super excited to get back to making our pizza from scratch. This is a weird thrill for me. I was telling a friend of my plans and she just shook her head and told me I was crazy. “That takes too much time!” she said. And she doubted that it was less expensive than store-bought.

Because I want to thoroughly do my research, I grabbed a new pizza crust recipe I’d been wanting to try and set out last Friday to find out what a homemade pizza really costs and how much effort it really takes!

My recipe came from fellow blogger Kristy’s recent eBook Wholesome Mixes. She already figured out the cost analysis for the dough, which is made from her dry mix pizza crust recipe, so I stuck with that price, 55 cents for two pizza crusts.

Here’s the breakdown for the cost of one pizza:

  • 27.5 cents for the crust
  • 25 cents for the sauce {a simple sauce made with a can of tomato paste and italian seasoning, you can get pizza sauce on sale often for 50 cents as well or just use tomato sauce}
  • 99 cents for cheese {a bag of cheese purchased for $1.98 on sale}
  • 75 cents for pepperoni {we don’t load it on, a bag of pepperoni slices costs about $3 off sale, $2.50 on sale}
The grand total= $2.27

I realize that’s a bit of a conservative estimate with the best prices. But even if you add multiple toppings and more expensive cheese, you’d have to pile on another $2.23 of toppings, cheese and sauce to equal the price of the “best deal” store-bought pizza.Think if you made two homemade pizzas every week, the only effort being to throw the ingredients into the bread machine, roll out the dough and slap on the toppings, which probably takes an extra 5-10 minutes of your time.You’d save at the very least, almost $4.50 a week and up to $15.46 per week if you usually order take out! What would you do with that extra $803.92 per year? {I’d buy myself a new laptop, that’s what!}

Plus, this pizza crust is made with simple, real ingredients, so you know what you’re eating!

So! Would you like the recipe? Here it is!

Homemade Pizza Dough
adapted from Wholesome Mixes

Mix: yields enough for 4 pizzas
Cost of mix per batch (2 pizzas): $0.55

6 C whole wheat hard white flour
1 tsp sea salt

Thoroughly mix ingredients and store in an air tight container. Remaining
ingredients and recipe, per batch, are as follows:

¼ C olive oil
1/3 C honey
1 C water
1 TBSP sugar 
1 package active dry yeast

Dissolve yeast and sugar in warm water (110 degrees); let sit until bubbly, about
5 minutes. Place 3 cups Pizza Dough mix in a large mixing bowl; add oil, honey
and yeast mixture. Work ingredients with a wooden spoon until mixed well. Shape
dough into a ball and place in bowl.

Cover with a damp towel and let rise one hour. Punch dough down and shape into
2 balls. Roll dough into a circle and place on pizza pan; repeat with other half of
dough. Sprinkle dough with corn meal and bake approx. 6 minutes at 350-
degrees. Add desired toppings and cook an additional 5 to 10 minutes, or until
crust is golden brown.

We did a few things differently with this recipe:

  • I used my bread machine because I’m lazy ;)
  • We DID use the whole wheat hard white flour. We love it because it’s a finer texture than regular whole wheat but still full of nutrients and it rises really well in this crust! It can be purchased in bulk from Azure Standard or you can always just use all-purpose bread flour.
  • The pizza was baked at 450 for about 12 minutes total, no pre-baking. I always feel like that makes my sauce slide off the crust. If your pizza is at a higher temp, make sure to watch it or you’ll end up with some nasty tasting cornmeal on the bottom crust. {Don’t ask me how I know that…}
If, you work outside the home and don’t have long to prepare dinner, at the very least frozen pizza would be better on the budget. That would still save you a lot of money over eating out or even takeout. I’d encourage you to give homemade pizza a try or rope your children into doing it–they might even enjoy it! Kristy’s book, Wholesome Mixes, which has 24 awesome homemade dry mix recipes that save you time and money, is available for $4.00.
Recommended Resource for Healthy, Whole Food Cooking!

By signing up, you are agreeing to receive occasional emails. Unsubscribe at any time. Powered by ConvertKit

The following two tabs change content below.

Jenn

Blogger/ Owner at The Purposeful Mom
Hi, I'm Jenn! I'm an "unstuffy" pastor's wife and mom to four amazing and active children. My desire is to equip you with the resources, tools and encouragement you need to learn God’s Word and apply it to your life so you can teach the Word to your children in a way that has a lasting impact! I want to help you turn good ideas into good practices so that you feel confident, by the grace of God, in carrying out the many vocations you have been called to as a Christian woman. Read more on my about page!

8 Comments on Is Homemade Pizza Really Cheaper Than Store-Bought or Takeout Pizza?

  1. We make homemade pizza all the time. In fact I have a post with our recipes/toppings ready to post in a few weeks. We like it better and yes it’s cheaper. A bit more work but worth it. Great post!

  2. i have tried SOOOO many pizza crust recipes and have yet to find one we like. i will have to try this one now. thank you!

  3. We enjoy homemade pizza as well, especially when we can sneak in more veggies for the kids. Confession – we do buy our dough, but it is still less expensive than take-out.

    • Veggies…yes…that’s what I should have had a picture of on my pizza! :) I’ve always been tempted to buy store-bought dough, I’ve seen it in the deli, but I just stick with my bread machine because I don’t know how it will taste!

  4. Awesome post! I figured that homemade pizza was cheaper, but hadn’t done the math. Now I have no excuse to say no to my ds9 when he wants to make pizza.

    The cheapest I’ve found is Whole Foods’ 2 for Tuesday. The pizzas are $6.50 each, however, the kids didn’t like the sauce.

    Thanks for sharing this at Fabulously Frugal Thursday.

Comments are closed.